2009
DecJanuariFeb
---1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031-

Drömmar som drömts i januari 2009

(visa fler drömmar)

Hassans korvar dröm 31 Jan -09 av Foxears

(drömd 28/1)

Vi var några stycken som var ute och gick. Plötsligt blev vi jagade av en björn. Jag hoppade ner på järnvägsspåret, men Ellinor (min lillasyster) ville inte eftersom det inte var tillåtet. Ganska snart bestämde hon sig för att björnen var tillräckligt farlig. Jag hjälpte henne upp på en sten på andra sidan, när hon skulle ta sig ner rullade hon ner och dog, fast då gjorde vi om det igen så hon inte dog.

Sedan sprang jag med henne till skolan. Jag bar henne. Klockan var sex på morgonen och ingen var vaken. Jag hade inga kläder på mig. Senare hade jag dock på mig ett täcke när det kom ut en tjej från ett hus. Hon pratade i mobiltelefon och när hon fick syn på mig så sa hon:
"... att det inte kan vara sant."
Sen kom vi fram till övergångsstället nära skolan. Där fanns det en massa höghus och ett gatukök som hette "Hassans korvar". Jag frågade en man om skolan låg kvar. Det gjorde den och de fick sin lunch levererad från Hassans korvar.

Skumma knölar dröm 29 Jan -09 av Zoila

Jag drömde att Jakob hade knölar över hela kroppen, knottror i olika storlekar som åkte in i huden och dök upp på andra ställen.
Jag var rätt äckelfaschinerad av det och tittade på Jakob när knölarna hoppade runt på hans kropp.

Jakob, knöl,

Krig och mini coopers dröm 26 Jan -09 av RosaTape

Följande dröm illustrerar problemet med att sträckläsa...

Först åkte jag stridsvagn på en väg några kilometer från mitt hem, jag var militär. Efter en bit med stridsvagn skulle jag övningsköra bil. Så jag hopppade in i min Mini Cooper (jag äger förövrigt ingen sådan) och körde några mil på en dålig asvaltväg med mer lappningar och lagningar än ett 200 år gammalt läpptäcke. Men grejen var att jag körde utan mamma och pappa. Med övningskörnings skylten utan handladare liksom.
Men det var efter detta som det blev riktigt konstigt. Jag åkte till skolan, skolan var full av makedonska soldater... Korridorerna ligger vanligtvis längs med ytterväggarna. Men nu fanns det inte några ytterväggar utan istället var det vackra grekiska pelare som höll uppe taket. Det regnade ute och en klasskompis till mig hade paraply men han lät mig inte gå under det eftersom jag var anställd militär. Då skulle jag tåla lite regn.

Jag anar att hela krig, makedonier, jag-är-militär grejen beror på att jag under helgen sträckläste Alexander, Ammons spådom.

makedonier, krig, skola

Bröllopsvals dröm 26 Jan -09 av Foxears

(drömd 25/1)

Jag skulle gå tipspromenad med Rebecka. Vi började gå, fast vi kom aldrig längre än till första frågan för vi gick in i ett hus där man skulle göra ett framträdande på scen. Jag och några till gick på scenen (som var en liten yta i rummet med lågt staket runt) och sjöng en sång. Sedan var jag längst bak igen, och Gunnar var bredvid mig. Den som skulle göra sitt framträdande nu var Corrie (fast det var bara hon ibland). Hon skulle i alla fall gifta sig med en mörk kille. Jag skulle vara tärna och Armand skulle vara marskalk, det innebar att vi skulle dansa vals. Gunnar blev lite besviken på att han inte fick vara marskalk eftersom han ville dansa vals med mig. Vi dansade lite ändå där vi stod eftersom vi hade en öppen yta. Sedan visste jag inte var jag skulle ta vägen, om jag skulle stå längst fram eller gå med Corrie. Jag hade en blå skjorta och Armand hade en i samma nyans. Jag frågade om han hade valt den för att härmas. Jag gick bakom Corrie och höll en korg med brödsmulor i. När vi var framme på scenen la Corrie ut brödskivor på golvet. Sedan tog hon korgen med brödsmulor som jag hade och kastade upp några brödsmulor i luften över sig själv. Jag undrade varför hon gjorde så. Sedan fick jag hålla brudbuketten.

tipspromenad, Rebecka, hus, framträdande, scen, sjunga, Corrie, kille, tärna, marskalk, dansa, vals, blå, skjorta, korg, bröd, smulor, , @Gunnar, @Armand

Världens bästa orm dröm 26 Jan -09 av Foxears

(drömd 25/1)

I en bur/ett terrarium bodde en stor orm. Några hade lånat den för någonting och sedan när de var klara skulle de döda ormen, men jag älskade ormen. Jag ropade åt dem:
"Ni lovade att inte döda ormen! Ni får inte!"
Jag var ledsen och grät, men de tänkte ändå döda ormen. I slutänden så dödade de inte ormen utan jag byggde/inredde ett fint terrarium som den kunde bo i.

Orm, låna, döda, älska, löfte, ledsen, terrarium

Rebeckas möhippa? dröm 17 Jan -09 av Foxears

Det var dan innan Rebeckas bröllop. Jag var hemma hos Rebecka även om det inte såg ut som hemma hos henne. Vi skulle äta mat och Rebecka frågade sin mamma vart vi skulle äta. Tydligen skulle alla gå upp till ett annat hus utom Becka och folket. Sara L kom dit med massa annat folk (bara tjejer). Vi fick räkor och jag satt och delade mina räkor jättelänge, när jag var klar försökte CL, som satt bredvid mig, ta mina räkor. Då blev jag sur. Hon klagade på att jag hade använt kniven jättelänge. Tydligen fanns det bara en kniv vass nog för att dela räkorna på, men det hade ingen sagt till mig.

Viktors och Beckas bröllop dröm 17 Jan -09 av Foxears

Viktor och Rebecka skulle gifta sig, och jag skulle vara en av brudtärnorna. Min kusin Hannah skulle också vara det. Vi var ganska många brudtärnor. Alla hade på sig vanliga bommulskläder i rosa och orange, men jag tyckte man skulle ha på sig mer glansiga tyger eftersom att det ändå var bröllop. Jag sa det till min morbror, sen insåg jag att jag var försenad och bröllopet skulle börja nu. Jag sprang ner och han inte byta om, så jag hade en rosa kjol och en rosa munktröja när vi gick in i lokalen där bröllopet skulle äga rum.

Brumbrum dröm 17 Jan -09 av Foxears

Jag fyllde 20 och öppnade ett paket som innehöll massor med blandade saker, bland annat ett par nycklar. Då såg jag pappa utanför fönstret i en liten, ganska ful, svart bil. Jag hade fått en bil. Jag visste dock inte om jag ville ha det.

Berömd... dröm 16 Jan -09 av Foxears

Jag skrev en artikel till crossnet. I den fanns en bild där jag låg på golvet i underkläder och skulle se sexig ut. Artikeln blev jättekänd och hamnade på svd:s hemsida. Jag ångrade mig och skämdes över bilden och ville bara sjunka genom jorden.

artikel, crossnet, bild, underkläder, sexig, svd, känd, ångra, skämmas

Annorlunda husdjur dröm 15 Jan -09 av Foxears

Jag hade två nyckelpigor som husdjur, den ena var röd med svarta prickar på och den andra såg annorlunda ut. Jag skulle stoppa dem i sin bur. Den annorlunda nyckelpigan berättade hur jag skulle göra för att fånga den vanliga. Jag fick upp den vanliga på ett papper, men den började springa runt. Nu var den en beige-genomskinlig spindel med långa ben. Plötsligt försvann den.

Har du sett min apa? dröm 15 Jan -09 av Foxears

En liten tjej hade fått en apa i födelsedagspresent, men nu skulle hon börja på internat och kunde inte ta hand om den så jag fick den istället. Den var jättesöt, bara en liten unge. Den åt banan och konserverade ananasringar.

OMG! :O dröm 14 Jan -09 av Foxears

Viktor hade uppdaterat sin blogg.

Lejon som husdjur dröm 13 Jan -09 av DoomDreamer

En familjebekant hade två lejon som husdjur. Jag tänkte att dom är väl inte farliga? Den familjebekanta förklarade att dom är helt ofarliga, bara man uppfostar dom på rätt sätt. Han menade att hans lejon inte var farliga.

Sedan sov jag en stund och vaknade och såg ingen. Jag tänkte att var är lejonen? Och var fortfarande lite orolig. Jag visste att dom smög omkring någonstans i huset.

Sedan kom ett lejon, satte sig på soffan och börja spinna.

lejon, husdjur, oro

Jag satt utanför en liten krog. Det var en torsdag mitt på dagen och min kvinnliga kompis, som vi kan kalla för Anna, kom för att köpa sig en grogg. Jag tyckte det var lite konstigt då det var på en torsdag,men jag följde med henne in och tog en grogg även åt mig.

Sedan blåste bartendern mig på pengar, och jag började gnälla om att man inte kan lita på folk. Jag kände mig verkligen orättvist behandlad, men det var inte det värsta ännu...

Mittiallt blev Anna, som annars är vänlig och trevlig, rasande på mig. Hon höll med bartendern och steg upp och skrek: NU FÖRSVINNER DU HÄRIFRÅN OMEDELBART OCH SLUTAR UPP MED ATT GNÄLLA!!! Sedan kom hon mot mig och knuffade mig så hårt hon kunde och tog nåt grepp på mig och var väldigt aggressiv. Hon skrek: DÅ JAG SÄGER ATT JAG HAR RÄTT, SÅ HAR JAG OCKSÅ RÄTT!!

Sedan vaknade jag och tänkte att hoppas det inte är ett dåligt tecken...

mardröm, förnedring, krog, ilska, aggression, svek

Gott nytt...? dröm 13 Jan -09 av Foxears

Jag, mamma och min lillasyster Ellinor skulle fira nyår. Vi åkte bil till ett ställe som skulle vara jättehäftigt att fira nyår på. Alla som var där började räkna ner, men sen när klockan slog tolv så hände ingenting. Det var bara tyst och det kändes jättemisslyckat. En person började sjunga en nyårssång och alla andra hängde på, det blev jättestämningsfullt och alla började gå därifrån i ett långt led, men vi hade ju tagit bil dit så vi kunde inte gå därifrån. Mamma sa att vi skulle skita i bilen så vi gick ändå. Sen snavade jag i backen och sa att jag skulle hämta bilen för vi kunde ju inte lämna kvar den där.

mamma, lillasyster, nyår, bil, nedräkning, 12, misslyckad, sjunga, sång, snava

Jag var hos farmor och huset började brinna. Jag sprang omkring med en brandsläckare och släkte allt, men när jag gick upp på övervåningen (om inte finns i farmors riktiga hus) så kunde jag inte släcka mer eftersom det var för mycket rök så jag var tvungen att springa ner. Vi väntade på brandkåren som kom efter allt för länge, enligt oss. Sedan sprang de in och släkte allt, men övervåningen var ganska förstörd. En brandman tyckte jag hade varit mesig som inte hade kunnat släcka övervåningen själv och han tyckte att röken inte var så farlig.

Efter ett tag, när vi åt fika för att chocken skulle lägga sig så kom jag på att min dator hade varit där uppe och blev jätteledsen. Då påminde någon mig att jag hade sovit i källaren och jag sprang genast ner dit för att hitta min dator hel och skinande.

farmor, hus, brinna, brand, brandsläckare, släcka, rök, övervåning, brandkår, mesig, fika, chock, dator, källare

Cykla med bebis dröm 12 Jan -09 av Foxears

Jag hade sovit så länge att en gammal kompis lillasyster hade blivit vuxen och skulle få barn. Jag skulle träffa barnet, men jag vågade inte eftersom jag tyckte att spädbarn var äckliga och såg ut som råttor. Sedan fick jag en lillasyster (som var Ellinor fast bara någon månad gammal) och skulle cykla iväg med henne i barnsadeln. Då kom min kompis med sin systers bebis som var mycket äldre nu och hon sjöng Havet är djupt. Jag sjöng med. Vi cyklade hem till mig, men när vi kom fram hade jag jättehög hastighet och insåg att jag inte skulle hinna bromsa. Jag hoppade av cykeln, och av for även barnsadeln med Ellinor i. Jag sprang efter cykeln för att stanna den. Den svängde vänster och var på väg mot grannens bil, men missade precis och körde rakt in i busken. Jag tog ut den, men så upptäckte jag att Ellinor låg med huvudet mot marken och barnsadeln över sig. Jag sprang för att kolla till henne. Det hade gått bra.

sova, lillasyster, barn, bebis, råtta, cykla, barnsadel, Havet är djupt, bil, buske, cykel

Motorbåt dröm 11 Jan -09 av Foxears

Michan och Ingrid satt på en sten ute i sjön. Jag var på bryggan. Plötsligt satt jag i båten som de hade haft ut till stenen och körde runt, men jag kunde inte bromsa så jag höll på att krocka propellern i stenar flera gånger. Michan skrek åt mig att vara försiktigare.

Michan, sten, sjö, båt, propeller, @Ingrid

Jättelika fladdermöss dröm 6 Jan -09 av Foxears

Jag var på semester någonstans och skulle gå och äta. Jag tänkte att jag skulle ta genvägen; en gång mellan två långa klippblock. Men då såg jag att det satt enorma fladdermöss ovanpå dem. Jag väntade in mamma och talade om det för henne så vi gick den vanliga vägen. Då flög en fladdermus ner mot vanliga vägen - den hade minst två meter i vingbredd. Mamma skrek, men den brydde sig inte om oss. Sedan kom vi fram till huset där lunchen skulle serveras. Till skillnad från alla andra dagar var där nästan ingen kö. En grupp pensionärer var på väg mot kön så vi började springa. De första pensionärerna nådde kön samtidigt som oss.

Dubbel-Kalle dröm 6 Jan -09 av Foxears

Vi var i ett omklädningsrum jag, Ingrid och Karl. Karl visade att han kunde göra en halv bakåtvolt, men han fick inte göra en hel, för det behövde man licens för. Sedan blev det en dublett av Kalle som var snällare och sliskigare. Den riktiga Kalle blev orolig för att Ingrid skulle ha sex med den oriktiga Kalle i tron om att det var den riktiga.

omklädningsrum, bakåtvolt, volt, licens, dublett, sex, @Ingrid, @Karl

Varför är Gunnar här? dröm 6 Jan -09 av Foxears

Jag satt på en filt och vi hade picknick. Sara och Stefan var där, likaså Gunnar och Ingrid. Sara delade ut kondomer och glidmedel till alla. Så undrade jag vilken dag det var och de sa att det var tisdag och jag blev lugn, men förvirrad. Gunnar skulle ju inte komma hem före torsdag, så jag frågade honom varför han redan var hemma. Han svarade att det bara var för en liten stund i min dröm. Sedan hoppade han på ett tåg, men jag ville krama honom hejdå och då kom han ut och kramade mig, sen började tåget stänga dörrarna, men vi släppte inte eftersom det var några andra som sprang mot tåget som skulle öppna dem. När de gått på sprang Gunnar. Han vinglade till på avsatsen när tåget började rulla iväg, men klarade sig. Sedan gick jag tillbaka och letade efter min plånbok, för vi skulle ta bussen hem. Först kollade jag i en väska som inte var min, sen kollade jag i fel fack på min väska och tillsist hittade jag den i samma fack som handdatorn. Sedan började vi gå mot bussen, Michan hade sallad i handen som hon åt hela tiden. Jag tuggade på något knäckebrödsaktigt. Alla andra var långt före oss. Sen stannade de där framme för det var nollning och alla som hade gått på tornhagsskolan hade målat sig gröna. Jag klagade på att vi skulle missa bussen och då fortsatte vi gå.

Iskallt mördad dröm 5 Jan -09 av Morre

Jag bodde i en husvagn utanför en skola. Husvagnen var fäst vid ett hus och ibland sjönk den ner under vatten men det rann aldrig in, utan jag såg vatten ut från fönstrena. Mamma gick in i huset fast kom ut i husvagnen som var under vattnet. Jag hade idrott och sprang hem fort för det gick rykten om att det var mitt fel att Nisse var borta/död/försvunnen. FÖr Jannika hade ringt till Nisse för hon kände sig ensam när hon var med mig, min sambo och ett annat par. Hon sa att jag kommer bli mördad och verkade inte reagera på det alls, utan var helt likgiltig. Maxx sa att jag måste låsa in mig.
Det kom tre tjejer i en gammal bil, de rökte cigaretter och tittade på mig och jag visste att de ville något elakt men jag lyckades låsa in mig i husvagnen.
Min pojkvän kom och vi kände att det skulle hända något jävligt illa men vi var alldeles lugna fast jag var samtidigt orolig och rädd som fan. Sen kom tre killar i en bil, en av dem hade yxa. Jag satt och läste min pojkväns SMS för att kolla vilka tjejerna var som smsat och fråga ut honom. Jag bad yxmannen vänta för jag ville läsa, men vi gick bort utanför skolan och de satte mig i en stol. Han högg mig i huvudet framifrån och sedan gick han iväg med en bit av min hjärna fast på yxans egg och min pojkvän satt och kollade in i sin dator på samma plats jag lämnat honom.

Jag fick hem skolfotona jag beställt..
Hade glömt kryssa i för endast katalog, så fick kalenderfoto, färgkatalog, svartvitkatalog, foto i alla storĺekar på mig själv, och foton i alla storlekar på varenda klasskompis. Klassfoton, färg, svartvitt, sepia. Foto, foto,foto! Bamses sockerfria tuggummin med klasskompisars motiv på tuggummiytan! Skolfotolinjal, och skolfotoplastsax.
Visade sig att det dessutom var gamla kort från 8:an.
Var hemma hos min vän Charlotta och kände mig lite generad över allt jag hade fått.
Sa att; Nästa år ska jag bara beställa katalogen.

skolfoto, svartvit, sepia, Bamse, tuggummi, plastsax, linjal

Skogsbrand och fjärilar dröm 2 Jan -09 av Tim

Jag stod i en skog. Det började brinna i dess utkant, och en stor mängd fjärilar flög över mig.

Minys dröm 1 Jan -09 av Tim

Jag skulle få en medicin som hette Minys. Läkaren gick iväg, och då började jag och en till jaga varandra med Minys-sprutor.

spruta, medicin, läkare, Minys

(visa fler drömmar)